fbpx

Plan kontroli PUODO na 2020 rok.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) opublikował plan kontroli sektorowych na 2020 rok. W tym wpisie wyjaśniam, co Urząd zamierza skontrolować w tym roku i komu w ogóle potrzebna jest ta wiedza?

Co planuje PUODO?

Urząd Ochrony Danych Osobowych w 2020 roku planuje przeprowadzić kontrole w 3 obszarach. Plan kontroli sektorowych jest inspirowany zgłoszeniami i skargami, które w ciągu poprzedniego roku napływały do Urzędu. To pokazuje skalę problemów i ewentualne niedociągnięcia podmiotów publicznych i prywatnych, na które PUODO zawsze zwraca uwagę. Nic więc dziwnego, że na pierwszym planie znalazły się banki i zjawisko kopiowania dokumentów tożsamości. Organ nadzorczy ochrony danych (wcześniej GIODO) już od wielu lat prowadzi pewnego rodzaju walkę z wykonywaniem kopii dowodów osobistych klientów instytucji finansowych. Kto wygra? Na odpowiedź na to pytanie musimy niestety jeszcze poczekać.

Plan kontroli sektorowych jest inspirowany zgłoszeniami i skargami, które w ciągu poprzedniego roku napływały do Urzędu.

Elektroniczny licznik zużycia mediów może być zagrożeniem dla prywatności obywateli!


Kolejnym obszarem, który obejmie kontrola są podmioty z branży tzw. inteligentnych liczników. PUODO zamierza przeprowadzić kontrolę w podmiotach korzystających z systemu zdalnego odczytu liczników, w tym wodomierzy. Co łączy PUODO i liczniki? Otóż, zdalny odczyt licznika zużycia mediów może być zagrożeniem dla prywatności obywateli. Informacja na temat stanu zużycia energii, czy przedziału czasowego najwyższego jej poboru lub wręcz jego braku, może posłużyć do ustalenia tego, czy jesteśmy w domu, czy na wakacjach. A takie dane, które dostaną się w niepowołane ręce, mogą posłużyć np. złodziejom.

Ostatni obszar kontroli dotyczy przede wszystkim organów publicznych, w tym konsulatów i administracji skarbowej. PUODO zajmie się bowiem danymi osobowymi w Systemie Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemie Informacyjnym.

Co daje nam wiedza na temat planu kontroli?

Pamiętaj, że PUODO ma prawo prowadzenia kontroli ad hoc.

W porównaniu do planu kontroli z roku poprzedniego, o którym pisałam tutaj, na 2020 rok zaplanowano dość wąski obszar zagadnień. Może się więc wydawać, że niewielu przedsiębiorców powinno się przejmować prowadzonymi w tym roku kontrolami PUODO. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli Twoja działalność obecnie nie znajduje się w obszarze zainteresowania Urzędu na ten rok, to nie wyklucza to możliwości przeprowadzenia kontroli w innych sektorach. PUODO ma możliwość prowadzenia kontroli ad hoc, przede wszystkim na podstawie zgłaszanych naruszeń i skarg osób, których dane przetwarzasz.

Źródło: Plan kontroli sektorowych na 2020 r. opublikowany na oficjalnej stronie Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

RODO w Twojej firmie

Sprawdź mój kurs online "RODO w Twojej firmie".
8 modułów, 30 lekcji (4h nagrań, 25 wzorów dokumentów).

error: Treść strony jest chroniona!

Zapisz się na mój newsletter!

Dołącz do mojego newslettera i otrzymaj bezpłatny mini-kurs "Twój sklep online. RODO i regulaminy w pakiecie NA START!"

Zostałeś zapisany!