fbpx
Zaznacz stronę

Każdy chyba zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie czyhają na nas w Internecie. Wbrew pozorom, nie tylko najmłodsi i seniorzy padają ofiarami nieuczciwych użytkowników Sieci. Jak zachować bezpieczeństwo online? Rozsądek nakazuje za każdym razem sprawdzać, czy strona na której aktualnie jesteśmy jest bezpieczna. Jak to skutecznie zrobić?

 

Pamiętaj – nigdy nie mamy 100% pewności czy treści na stronie, na którą chcemy wejść są odpowiednie i bezpieczne.

Istnieje jednak coś takiego, jak protokół SSL, który pozwala nam wierzyć, że dana strona jest bezpieczna. Po czym go poznać? Najprościej, po ikonce kłódki przed adresem strony internetowej:

 

Jeżeli przy adresie witryny widoczna jest zamknięta kłódka to strona, którą przeglądamy jest bezpieczna. Oprócz tego, w samym adresie HTTP zastąpione jest HTTPS.

 

SSL to protokół, który zapewnia poufność i integralność transmisji danych.

Czym natomiast jest sam SSL? To protokół, który zapewnia poufność i integralność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera, a niekiedy również klienta. Opiera się na szyfrowaniu i różnorodnych certyfikatach bezpieczeństwa.

 

Po co o tym wszystkim dziś opowiadam? Otóż, według zapowiedzi Google, już od lipca bieżącego roku, wszystkie strony internetowe, które nie posiadają SSL zostaną w przeglądarce Chrome oznaczone jako “Niebiezpieczne” (ang. “Not secure”). Od wersji 86 Google Chrome wprowadzi te, widoczne na pierwszy rzut oka, zmiany. Jestem przekonana, że pozostali dostawcy przeglądarek (Microsoft, Apple, Mozilla) szybko pójdą w ślady giganta z Mountain View.

Swoje działania Google motywuje tym, że teraz certyfikaty SSL nie są ani specjalnie trudne do zdobycia, ani drogie, a znacząco wpływają na bezpieczeństwo w Internecie. Zatem, jeśli macie własną stronę, to (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście) wykupcie i zainstalujcie na niej SSL. A podczas korzystania z Sieci, zawsze najpierw sprawdźcie obecność kłódki i HTTPS w polu adresu.

 

A czy Twoja firma jest już gotowa na RODO? 

Zapoznaj się ze szczegółami mojego autorskiego kursu online, który dostarczy Ci nie tylko niezbędnej wiedzy w pigułce, ale i zapewni wszystkie wzory wymaganych dokumentów, polityk i instrukcji!

CHCĘ POZNAĆ SZCZEGÓŁY KURSU!