fbpx

Planujesz założyć sklep internetowy? Pamiętaj o certyfikacie SSL. Z tego artykułu dowiesz się kiedy certyfikat SSL jest niezbędny i jak zachować bezpieczeństwo online.

Kupujący musi mieć pewność, że strona jest bezpieczna.

 

Czym jest SSL i jak go poznać?

Protokół SSL zapewnia, że dana strona jest bezpieczna. Po czym to poznać? Najprościej, po ikonce kłódki przed adresem strony internetowej. Przykład znajdziesz na poniższym screenie.

Jeżeli przy adresie witryny widoczna jest zamknięta kłódka to strona, którą przeglądamy jest bezpieczna. Oprócz tego, w samym adresie HTTP zastąpione jest HTTPS.

 

SSL to protokół, który zapewnia poufność i integralność transmisji danych.

Czym natomiast jest sam SSL? To protokół, który zapewnia poufność i integralność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera, a niekiedy również klienta. Opiera się na szyfrowaniu i różnorodnych certyfikatach bezpieczeństwa.

Certyfikat SSL jest niezbędny na wszystkich stronach internetowych za pośrednictwem których następuje zbieranie danych. W związku z tym należy go zainstalować przed uruchomieniem sklepu online, formularza zapisu na newsletter, czy formularza kontaktowego. Mimo że certyfikat SSL nie jest prawnie wymagany to jest on dobrą praktyką bezpieczeństwa informacji. Uważam, że każda strona internetowa, takża ta bez formularzy zamówienia i newslettera, powinna posiadać ten certyfikat. Dzięki temu potencjalni klienci i użytkownicy danej strony mają pewność, że przeglądanie tej strony jest bezpieczne.

Co oznacza brak certyfikatu SSL?

Obecnie wszystkie strony internetowe, które nie posiadają SSL są w przeglądarce Chrome oznaczone jako “Niebiezpieczne” (ang. “Not secure”). Te zmiany wprowadzono od wersji 86 Google Chrome. Brak zabezpieczenia jest teraz widoczny już na pierwszy rzut oka. Z czasem pozostali dostawcy przeglądarek (Microsoft, Apple, Mozilla) dołączą do tej praktyki.

Strona www, która nie posiada certyfikatu SSL, a zwłaszcza sklep online, nie wzbudzą zaufania potencjalnego klienta. Osoby, które będą zmuszone do podawania danych na takiej stronie nie będą miały żadnej pewności co przyszłego bezpieczeństwa w ten sposób przekazanych danych. To zaufanie jest szczególnie ważne na początku, gdy dopiero zaczynasz działać jako sklep internetowy. Nie ma sensu odstraszać klientów brakiem zielonej kłodki przy nazwie sklepu.

Certyfikaty SSL nie są ani specjalnie trudne do zdobycia, ani drogie. Za to znacząco wpływają na bezpieczeństwo w Internecie  i zaufanie kupujących. Zatem, jeśli masz własną stronę, to (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście) wykup i zainstaluj na niej SSL. A podczas korzystania z sieci, zawsze sam najpierw sprawdźaj obecność kłódki i HTTPS w polu adresu strony, na której się znajdujesz.

Jak zdobyć ceryfikat SSL?

Jeśli poszukujesz jeszcze odpowiedniego ceryfikatu to sprawdź ofertę hostingodawcy swojej strony. To jest najprostsza metoda. Czasami certyfikat SSL jest oferowany jako dodatkowy bonus dla nowych klinetów lub po przedłużeniu umowy hostingu. Dzięki temu nie będziesz mieć też problemów z jego instalacją. Możesz także sprawdzić inne oferty i wykupić certyfikat SSL w innym miejscu. Szacunkowy koszt to od 100 – 400 zł na rok. Oczywiście zdarzą się także oferty, w których za kilkanaście złotych możesz dokupić SSL w trakcie zakupu domeny. Niezależnie od wybranego sposobu pamiętaj, że certfikat SSL trzeba będzie odnowić po roku i ponownie zainstalować.

© ABI Consulting Sylwia Templin-Świtała

Polityka Prywatności

Polityka cookies

Regulamin sklepu online

+48 607 718 878

Znajdź nas w sieci:

error: Treść strony jest chroniona!

Zapisz się na mój newsletter!

Dołącz do mojego newslettera i otrzymaj bezpłatny mini-kurs "Twój sklep online. RODO i regulaminy w pakiecie NA START!"

Wysłaliśmy Ci e-mail - potwierdź swoją subskrypcję!