fbpx

Otwierając własny biznes online na pewno zastanawiasz się, czy wpis do rejestru BDO dotyczy także tego typu działalności. W tym artykule dowiesz się jak aktualnie wygląda złożenie wniosku rejestracyjnego do BDO w sklepie internetowym. Podpowiadam także krok po kroku, konkretne działy i tabele, które musisz wybrać w zgłoszeniu dla tej konkretnej branży.

Informacje, które znajdziesz poniżej dotyczą wypełnienia wniosku, jak i niezbędnych dokumentów, które należy do niego dołączyć wyłącznie w zakresie prowadzenia sprzedaży internetowej produktów fizycznych przez mikroprzedsiębiorców. Jeśli prowadzisz inną działalność, w której pojawiają się opakowania lub odpady niebezpieczne powinieneś o szczegóły dopytać w miejscowym urzędzie marszałkowskim. W takim przypadku może być potrzebne spełnienie dodatkowych wymogów i dostarczenie innych dokumentów. 

Ten artykuł jest częścią kompleksowego poradnika o tym jak prowadzić sklep internetowy zgodnie z prawem. Jeśli otwierasz swój własny sklep internetowy, zwróć uwagę także na inne tematy, które mogą Cię zainteresować  (kliknij na wybrany temat, aby przeczytać artykuł na ten temat):

1. RODO w sklepie internetowym.

2. Jak napisać regulamin sklepu internetowego.

3. Ile kosztuje regulamin sklepu internetowego.

4. RODO i regulamin w kompleksowym pakiecie NA START.

5. Ważne zmiany w regulaminach sklepów internetowych w 2021 roku.

 

Czy sklep internetowy na pewno trzeba zgłosić do BDO?

BDO to baza danych odpadowych. Właściciele biznesu online nadal mają wiele wątpliwości związanych z tym czy ten rodzaj działalności na pewno wymaga wysłania wniosku rejestracyjnego do BDO. Dlatego, na początek wyjaśnię kiedy trzeba się zgłosić po wpis do tej bazy.

Jeśli prowadząc sklep internetowy sprzedajesz produkty fizyczne to zawsze przed ich wysyłką do klienta musisz je właściwie opakować i zabezpieczyć przed uszkodzeniem w transporcie. Opakowaniem będzie wyrób wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów. Najczęściej będzie to tekturowe opakowanie (tuba lub karton), folia strechowa, folia bąbelkowa lub inne wypełnienie. W takiej sytuacji jako przedsiębiorca jesteś podmiotem wprowadzającym opakowania do obrotu. I to już jest wystarczającym elementem, który powoduje, że musisz złożyć wniosek rejestracyjny Twojego sklepu internetowego do BDO.

Opakowaniem będzie wyrób wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów.

 

Praktyczne zastosowanie.

Jak to wygląda w praktyce? Opakowanie typu kartonik czy folię nabywasz od innego podmiotu (np. producenta czy hurtowni z opakowaniami) i wprowadzasz następnie na rynek wysyłając paczkę do Twojego klienta. W takim przypadku obowiązek rejestracji wprowadza Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przy zgłoszeniu istotne będzie także to, czy wysyłka towaru odbywa się tylko na terenie Polski, czy wysyłasz także do innych krajów UE. W trakcie prowadzenia działalności handlowej online może być także potrzeba zgłoszenia Twojej firmy jako wytwórcy odpadów, np. odpadów opakowaniowych, takich jak zbiorcze kartony, palety, które pozostaną u Ciebie po rozpakowaniu i wysyłce towarów do klienta. To wszystko ma znaczenie przy wypełnianiu wniosku, o czym przeczytasz już w dalszej części.

Wyjątki od BDO w sklepie online.

Jeśli w Twoim sklepie internetowym wysyłka towaru do klienta odbywa się wyłącznie w systemie droppshippingu, czyli towar w opakowaniu wysyła de facto hurtownia lub producent, to obowiązek rejestracji co do zasady nie będzie Cię dotyczył. 

Podobny wyjątek wystąpi jeśli korzystasz z usług firmy logistycznej, która magazynuje produkty i wysyła je do klienta na Twoje zlecenie. Zanim jednak zdecydujesz się nie zgłaszać sklepu do BDO sprawdź, czy w umowie droppshipingowej lub logistycznej został wyraźnie wskazany podmiot, który podmiot odpowiada za opakowania i wysyłkę. Wszystkie związane z tym obowiązki warto uregulować wcześniej aby uniknąć problemów w przyszłości.

W jakiej formie złożyć wniosek o wpis?

Od 1 stycznia 2020 roku wnioski można składać wyłącznie elektronicznie przez system BDO. 

Możesz się zalogować przez profil zaufany, e-dowód lub poprzez konto elektroniczne jednego z dostępnych banków. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy loguje się i składa wniosek osoba uprawniona do reprezentowania firmy, np. właściciel lub członek zarządu. Wtedy unikniesz gromadzenia dodatkowych pełnomocnictw i usprawnisz cały proces.

Kiedy złożyć wniosek o wpis do BDO?

Co do zasady wniosek o wpis do BDO trzeba złożyć przed rozpoczęciem prowadzenia działalności, w której pojawia się taki obowiązek, np. przed wysłaniem pierwszej paczki w Twoim sklepie internetowym. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz to łatwo nadrobić. Im szybciej, tym lepiej, bo za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do BDO grozi kara pieniężna od 5 tysięcy złotych do nawet miliona złotych! 

Jak wypełnić wniosek BDO dla sklepu internetowego?

Wypełnienie wniosku wcale nie jest trudne!

Wniosek o wpis do rejestru BDO zawiera kilka działów i tabel, które należy wypełnić w zależności od rodzaju działalności. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo co i gdzie zaznaczyć, żeby wniosek wypełnić prawidłowo. Wniosek w formie elektronicznej wcale nie jest bardziej intuicyjny od tego, który kiedyś składało się papierowo. Nie jest to jednak takie trudne, jak się może wydawać. Teraz pokażę Ci krok po kroku jak to zrobić dla zgłoszenia sklepu internetowego w rejestrze BDO.

Po zalogowaniu do rejestru BDO należy przejść do sekcji wniosków po lewej stronie ekranu. Następnie wybrać rodzaj wniosku – w tym wypadku wniosek rejestracyjny. Po wykonaniu tej czynności otworzy Ci się pusty wniosek do wypełnienia.

Pierwsze informacje do wprowadzenia to dane Twojej firmy oraz dane kontaktowe. Jeśli wniosek składa pełnomocnik będzie trzeba dołączyć pełnomocnictwo.

Kolejny punkt to pytanie o wdrożony system jakości lub zarządzania środowiskowego. W celu prowadzenia sklepu internetowego raczej nie potrzebujesz certyfikatów tego typu, więc zaznaczasz tutaj dwa razy pole „nie”. 

Następnie musisz podać miejsca prowadzenia działalności. Jeśli prowadzisz działalność tylko w miejscu rejestracji firmy to od razu będziesz mieć ten adres wpisany w tym miejscu wniosku. Jeśli jednak są jeszcze dodatkowe miejsca, w którym prowadzisz działalność, to możesz je dodać w dowolnej ilości.

Po wprowadzeniu tych danych przejdź do wyboru działów i tabeli, które dotyczą BDO w sklepie internetowym. W tym celu wybierz pole „opcje” przy miejscu prowadzenia działalności. Poglądowo załączam screen z wniosku, który sama wypełniałam dla mojej firmy.

Rozwinie Ci się kilka dodatkowych funkcji, w tym decyzje i tabele. Wybierz opcję „tabele”.

Jak wypełnić tabele we wniosku BDO w sklepie internetowym?

Jeśli pakujesz produkty fizyczne w sklepie online w celu ich dalszej wysyłki wypełniasz na wniosku następujące tabele i działy.

  • Jeśli wysyłasz produkty tylko na terenie Polski to wybierz Dział VI. Tabela 4. Wprowadzający produkty w opakowaniach.
  • Jeśli w Twoim sklepie internetowym odbywa się jeszcze wysyłka na terenie UE to dodatkowo zaznaczasz Dział VI. Tabela 5. Wprowadzający opakowania oraz eksportujący produkty w opakowaniach i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach.

Następnym krokiem dla każdej z tabeli będzie wybranie rodzaju materiału opakowania oraz informacja o tym, czy utylizacja następuje samodzielnie, czy za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy. W przypadku sklepu online, który wysyła opakowania do klienta i nie ma odpadów na miejscu można wybrać wariant „samodzielnie”.

Uwaga: Jeśli obecnie wysyłka odbywa się tylko na terenie Polski, a póżniej rozszerzysz ją na inne kraje UE to wystarczy zgłosić aktualizację we wniosku BDO.

Odpady komunalne i BDO w sklepie online.

Sprawdź także, czy w trakcie działalności nie powstają u Ciebie inne odpady niż komunalne, np. otrzymujesz towar na paletach, w zbiorczych kartonach. Jeśli tak, to te odpady muszą zostać przez Ciebie zutylizowane. W takiej sytuacji musisz zaznaczyć jeszcze dział XII.

Przy wypełnianiu działu XII należy wpisać właściwy kod odpadów, które wytwarzasz. Kody znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów. Odpady opakowaniowe, które będą najczęściej spotykane w sklepie online z produktami fizycznymi znajdziesz w grupie 15. Poniżej załączam screen z tego rozporządzenia z najczęściej spotykanymi kodami odpadów opakowaniowych, jak opakowania z papieru i tektury (kod 15 01 01), czy tworzysz sztucznych (kod 15 01 02).

Wyłączenia dotyczące odpadów.

Warto pamiętać, że w sklepie internetowym wytwarzanie odpadów, a wprowadzanie produktu w opakowaniu to zupełnie co innego. Dlatego nawet jeśli znajdziesz poniżej odpowiednie dla Ciebie wyłączenie ze zgłoszenia się jako wytwórcy odpadów to i tak musisz zgłosić się do BDO w związku z wysyłką towarów w opakowaniach. Piszę o tym, ponieważ niektóre osoby mylnie interpretują poniższe wyłączenia. Dzieje się tak głównie dlatego, że czasami objaśnienia do tych przepisów są niejasne lub wzajemnie się wykluczają. 

U mnie zgłoszenie jako wytwórcy nie znalazło zastosowania. Towar nie znajduje się na paletach, a kartony zbiorcze, w jakich otrzymuję produkty wykorzystuję w całości na dalsze wysyłki. Dlatego też zgłosiłam się do BDO w sklepie internetowym wyłącznie jako wprowadzający opakowania do obrotu.

Są również inne wyłączenia, które mogą zastosować osoby działające na niewielką skalę.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, są pewne wyjątki od zgłoszenia. Dzięki temu w przypadku wytwarzania odpadów składających się z opakowań papierowych i tekturowych, nie trzeba zgłaszać się jako wytwórca jeśli nie przekraczasz masy do 500 kg rocznie.

Dodatkowo ze zgłoszenia zwolnione są odpady powstające w związku z drobną działalnością biurową. Do tego typu odpadów można zaliczyć, np. makulaturę, resztki opakowań, odpady meblowe, zużyte czajniki lub tonery. Takie odpady można potraktować jako komunalne. Mówimy tutaj jednak o bardzo niewielkich ilościach.

wzory RODO

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku BDO w sklepie internetowym?

Opłata rejestrowa wynosi 100 zł.

Do wniosku należy załączyć potwierdzenie wniesienia opłaty rejestrowej, która wynosi 100 zł dla mikroprzedsiębiorców. 

Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Dane do przelewu opłaty rejestrowej znajdziesz na stronie właściwego urzędu marszałkowskiego (szukaj w BIP urzędu zakładki BDO lub departament ochrony środowiska, etc.). Urząd najczęściej podaje, aby tytułem przelewu wpisać: opłata rejestrowa, regon składającego wniosek.

Nadanie numeru BDO.

Po wysłaniu wniosku rejestracyjnego otrzymasz w ciągu 30 dni zaświadczenie z Twoim indywidualnym numerem rejestrowym BDO. Obecnie jest ono przesyłane elektronicznie i najlepiej co jakiś czas sprawdzać korespondencję na platformie BDO.

Jeżeli Twój wniosek zawiera braki formalne (np. pomylisz się we wniosku albo nie dołączysz potrzebnych dokumentów), to urząd wezwie cię do poprawienia błędów. Na poprawki będziesz mieć co najmniej 7 dni. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, Twoja sprawa nie będzie dalej procedowana.

Gdzie umieścić numer BDO w sklepie online?

Zgodnie z art. 63 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach istnieje wymóg umieszczania numeru BDO na dokumentach związanych bezpośrednio z działalnością objętą obowiązkiem rejestracji w BDO. Tymi dokumentami mogą być paragony fiskalne, rachunki lub faktury dla klientów sklepu online. Oprócz tego numer BDO na pewno trzeba umieszczać na kartach przekazania odpadów oraz ewidencji odpadów. Niestety, przepis ten nie określa zamkniętego katalogu dokumentów, na których numer powinien się znaleźć. W związku z tym, przedsiębiorca może samodzielnie rozszerzyć krąg dokumentów, na którym będzie umieszczał numer BDO.  Można umieścić numer BDO także na firmowej pieczęci, aczkolwiek nie ma takiego bezpośredniego wymogu w aktualnych przepisach prawa. 

Za brak numeru na dokumentach grozi jednak, podobnie jak w przypadku braku rejestracji, kara grzywny nawet do miliona złotych. Myślę, że dobrą praktyką byłoby dodatkowo umieszczanie BDO na stronie www, czy regulaminie sklepu, a konkretnie w danych sprzedającego, wśród których dodamy właśnie numer BDO, aby nasz klient miał pewność, że sklep spełnia również i te wymogi prawa.

Opłata roczna BDO.

Oprócz opłaty rejestrowej z systemem BDO wiąże się także obowiązek prowadzenia sprawozdawczości, jak i uiszczanie opłaty rocznej. Jest ona taka sama, jak opłata rejestracyjna i dla mikroprzedsiębiorców wynosi 100 zł. Trzeba pamietać, że opłaty rocznej nie opłaca się w roku, w którym została uiszczona opłata rejestrowa. Jeśli rejestracji dokonasz w 2020 roku to opłatę roczną wnosisz dopiero do końca lutego 2021 roku. Po drugie, można wnioskować o pomoc de minimis. Warunkiem jest złożenie do 15 marca za rok poprzedni rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi do właściwego urzędu marszałkowskiego. Sprawozdania za 2020 rok należy złożyć do 15 marca 2021 roku. O tym, jakich narzędzi można użyć aby wyliczyć wymagany procent odzysku oraz opłatę produktową w systemie BDO pisałam w osobnym wpisie. Znajdziesz go w artykule pt.: Sprawozdanie do BDO w sklepie internetowym.

Wykreślenie z rejestru BDO.

Jeśli trwale zaprzestaniesz wykonywać działalność wymagającą wpisu do rejestru BDO to w ciągu 14 dni należy złożyć marszałkowi województwa wniosek elektroniczny o wykreślenie z rejestru. Taka opcja występuje w bazie BDO. W sekcji wnioski wybierasz wniosek o wykreślenie. Pamietaj o wniesieniu opłaty skarbowej i załączeniu jej do wniosku. Ta “usługa” w systemie BDO niestety też jest odpłatna.

Bezpieczni w biznesie
error: Treść strony jest chroniona!