fbpx

Rejestracja sklepu internetowego w systemie BDO to niestety nie wszystko. Obowiązkiem jest również prowadzenie ewidencji opakowań wg rodzajów wprowadzonych do obrotu oraz złożenie rocznego sprawozdania. Jak powinno wyglądać sprawozdanie do BDO w przypadku sklepu internetowego? W tym wpisie, na własnym przykładzie, omawiam kilka najważniejszych elementów, o których trzeba pamiętać wprowadzając do obrotu produkty w opakowaniach. Przydadzą Ci się przed złożeniem sprawozdania, jak i na etapie prowadzenia ewidencji opakowań. 

Kiedy złożyć sprawozdanie do BDO?

Ten wpis dedykuję wyłącznie osobom, które zgłosiły się do BDO jako wprowadzający produkty w opakowaniach. Tak sytuacja zwykle ma miejsce w przypadku sklepów online, które wysyłają towary w opakowaniach z papieru lub tektury, a także używają taśm pakowych czy wypełnień z tworzyw sztucznych. W związku z tym, wszystkie terminy i wskazówki dotyczą tylko tych aspektów sporządzenia sprawozdania do BDO. Zupełnie pomijam także odpady inne, niż komunalne. Jeśli Twoja sytuacja jest inna, weź to pod uwagę sporządzając własne sprawozdanie. Niniejszy wpis nie stanowi porady prawnej, a jest jedynie inspiracją do wypełnienia obowiązków sklepów internetowych w tym zakresie.

Termin do złożenia sprawozdania do BDO za 2019 rok mija 11 września 2020 r. W tym roku został wyjątkowo przesunięty ze względu na epidemią COVID-19. Standardowy termin to 15 marca za rok poprzedni. Za brak złożenia sprawozdania w tym terminie grozi grzywna.

Ewidencja opakowań, czyli o czym pamiętać.

Zgodnie z wytycznymi urzędów marszałkowskich należy na bieżąco, skrupulatnie ewidencjonować sobie ilości opakowań zakupionych i wprowadzonych do obrotu podczas wysyłki towaru do klienta. Ewidencja powinna być prowadzona w kilogramach, a następnie do sprawozdania trzeba to przeliczyć na Megagramy (tony).

Jeśli na dokumentach z hurtowni opakowań nie mamy podanej ilości w kg trzeba samemu ją przeliczyć lub po prostu zważyć. 

W ewidencji ujmujemy:

  • karton lub inne opakowanie z papieru i tektury, w którym towar został wysłany,
  • taśmy pakowe
  • folie strechowe
  • wypełnienie, np. folie bąbelkowe lub „chrupki”,
  • ewentualnie inne rodzaje opakowań, np. z aluminium, szkła, drewna, etc.

Jak wypełnić sprawozdanie do BDO?

Roczne sprawozdanie do BDO o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi trzeba złożyć poprzez system BDO. Jeśli Twoje sprawozdanie zostało złożone wcześniej przez skrzynkę ePUAP albo papierowo, to niestety trzeba je powtórzyć i złożyć ponownie z użyciem systemu BDO. Do logowania przyda się numer BDO oraz hasło. Jeśli go nie pamiętasz, możesz spróbować je odzyskać lub skontaktować się z urzędem. Ta ostatnia opcja zostaje tym osobom, które nie zdążyły zmienić jednorazowego hasła dostępu po nadaniu go przez urząd marszałkowski. Po zalogowaniu bowiem trzeba powiązać konto z podmiotem, dla którego składasz wniosek.

Aby złożyć sprawozdanie wybieramy w systemie moduł o nazwie „Sprawozdawczość o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami”. Następnie, trzeba wybrać opcję dodaj „Nowe sprawozdanie”. Pierwsze dane niezbędne do jego wypełnienia są oczywiste, a niektóre uzupełniają się automatycznie, po powiązaniu konta podmiotu. Natomiast, kolejne kroki, tj. dział II i następne, nie są już tak czytelne. W zasadzie to przedsiębiorca musi sam wszystko wyliczyć. Jednym z tych parametrów jest procentowy wymagany udział odzysku oraz recyklingu, a także opłata produktowa. System BDO, nawet już po wprowadzeniu jednostek wielkości opakowań, nie oblicza tego automatycznie. Trzeba sobie to zrobić we własnym zakresie, najlepiej poza systemem. Tutaj bardzo pomocny będzie kalkulator w excelu, który można pobrać ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego. Znajdziesz go na tej stronie: https://wcm.mazovia.pl/web/wcm/6.02.-oplata-produktowa-dot.-oplaty-za-opakowania-oplata-produktowa-oplata-na-publiczne-kampanie-edukacyjne

Kalkulator, który ja pobrałam i wykorzystałam do sporządzenia sprawozdania do BDO własnego sklepu online znajduje się na samym dole tej strony. To jest nr 12, kalkulator opłaty produktowej i opłaty na publiczne kampanie opakowania rok 2019. Bez niego wypełnienie tego sprawozdania we własnym zakresie byłoby praktycznie niemożliwe. Ten sposób wyliczenia polecono mi w jednym z urzędów marszałkowskich. Dzięki niemu, w zakładce „Formularz” możemy wpisać w kilogramach ilości opakowań wprowadzonych do obrotu wg rodzajów. Trzeba pamietać o podziale na rodzaje, np. papier i tektura, tworzywa sztuczne, etc. A następnie w zakładce „Wynik” otrzymamy gotowe wyliczenia, w tym wartości przeliczone na Megagramy, wymagany poziom odzysku, recyklingu i opłaty produktowej. Wówczas, wystarczy te dane tylko przepisać do sprawozdania w BDO, żeby skutecznie i bez nerwów zakończyć jego wypełnianie. 

 Zrzut ekranu pochodzi z części sprawozdania do BDO w tabeli 7. dotyczącej olaty produktowej wyliczonej na podstawie kalkulatora.

 

© ABI Consulting Sylwia Templin-Świtała

Polityka Prywatności

Polityka cookies

Regulamin sklepu online

+48 607 718 878

Znajdź nas w sieci:

error: Treść strony jest chroniona!